Hájí Starostové ještě vůbec starosty?

2. srpna 2017

Koalice Lidovců se Starosty a Nezávislými již patří minulosti a STAN bude chtě nechtě v následujících volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat samostatně. Peníze jsou vždy důležité a sponzoři politických stran jsou téměř nedostatkové zboží, což platí ve volební kampani dvojnásobně. Neotočí miliardář D. Dědek, který se rozhodl STAN podporovat, kormidlo hnutí od problémů starostů směrem k jiným cílům. Nepřiblíží se hnutí příliš politice Andreje Babiše? Budou dnešní Starostové v budoucnu ještě vůbec hájit starosty?

Odhlédneme-li od skutečnosti, že si Starostové od počátku působení na politické scéně neprávem uzurpovali používání slova „starosta" a vystupovali tak, jakoby v České republice jiné starostové ani neexistovali, přeci jen jsme v průběhu let s nimi nalezli společnou řeč i my – starostové a primátoři sociální demokracie. STAN byl vždy naším politickým soupeřem, kterého jsme si však dokázali i vážit, neboť jistým způsobem skutečně hájil zájmy komunálních politiků, i když nikoliv všech a často „zprava". Za všechna témata, která STAN do diskuse vznesl, a kdy jsme neměli shodný názor, zmiňme rozpočtové určení daní, či v době nedávno minulé revizi domovského práva, na kterou jsme reagovali před několika týdny na našich webových stránkách komunal.cssd.cz.

Obáváme se, že navázání STAN na penězovod D. Dědka s sebou může přinést rovněž názorovou změnu, či dokonce změnu celého směřování STAN, a komunální sféra již pro toto hnutí nemusí být nejdůležitější. Co by pak věcně hnutí Starostové a Nezávislí vlastně hájilo je zcela neznámé a matoucí. Nechce jen miliardář Dědek využít stále ještě poměrně známou platformu ke svým vlastním cílům, které nakonec nebudou mít s městy a obcemi nic společného? Nedochází k druhému odcizení slova „starosta", tentokráte však s velkým počátečním písmenem? Nedočkáme se podobné privatizace STAN, k jaké došlo v hnutí ANO? Autentický STAN nám starostům a primátorům za ČSSD bude v budoucnu chybět, pokud by zanikl. Je si současné vedení STAN vědomo všech rizik? Neplatí zde ono okřídlené, koho chleba jíš, toho píseň zpívej?

Stanislav Mrvka